Rychlostní a zátěžový index pneumatik
Na každé pneumatice najdeme informace nejen o jejím rozměru, stáří ale také informace o váhovém a rychlostním limitu.
Rychlostní index pneu
Rychlostní index pneumatiky nám určuje maximální doporučenou rychlost, pro které jsou pneu konstruovány. Řidič vozidla by z bezpečnostních důvodů neměl tuto rychlost překročit.
Index je označen písmenem a nachází u rozměru pneumatik za posledním údajem se zátěžovým indexem. Jeho označení je stejné u všech pneumatik na celém světě.
Také platí, že čím vyšší rychlostní index, tím vyšší cena pneumatik.
V praxi to znamená, že pneumatika s vyšším rychlostním indexem se od té s nižším vzhledově, výdrží i jízdními vlastnostmi neliší. Rozdíl je pouze v tužším dezénovém bloku a použité směsi v dezénových blocích. Kostra, vzhled a stavba pneumatiky je stejná. Laicky řečeno, pneumatika s rychlostním indexem H (do 210 km) se při rychlostech 191 – 210 km tolik nepřehřívá a nedeformuje, jakoby tomu bylo u pneumatik s rychlostním indexem například S (do 180 km).
Je třeba ale dodat, že běžný řidič nepozná žádné rozdíly ani změny v jízdních vlastnostech. Také neplatí často uváděná vyšší výdrž pneumatik s vyšším rychlostním indexem.
Každopádně by jste dle vyhlášky měli dodržovat rychlostní indexy uvedené ve velkém technickém průkazu vašeho vozidla. Jedná se o minimální hranici, je tedy možné používat vyšší rychlostní indexy.
Zátěžový index pneu
Zátěžový test pneu někdy také nazýván jako hmotnostní index pneumatiky určuje maximální přípustnou konstrukční hmotnost vozidla na jednu pneumatiku. Znovu se jedná o tabulkově vyčíslenou stupnici, shodnou na všech pneumatikách po celém světě.
Zátěžový index pneu dělíme do dvou základních kategorii:
- Standartní – označení LI (Load Index)
- Zesílenou – někteří výrobci uvádění pod označením XL (Extra Load)
Vyhláška říká, že by jste měli dodržovat minimální hmotnostní index pneumatik, který je uveden ve velkém technickém průkazu. Slovem minimální se rozumí, že v klidu můžete používat vyšší zátěžové indexy.
Napsat komentář