Prevencí aquaplaningu jsou i správné pneumatiky

Aquaplaning je pojem, který je v souvislosti s pneumatikami a chováním vozu často skloňován. Ať už v menší či větší míře se s ním setká snad každý řidič za volantem. Aquaplaning si nepleťte se smykem, který se stane na mokré vozovce. O ten totiž nejde, nýbrž o úplnou ztrátu přilnavosti pneumatiky. Tento jev se stane tak, že se voda nedostatečně odvede z povrchu pneumatiky. Mezi vozovkou a pneumatikou se vytvoří prostor, kde je silná vrstva vody a ta způsobí, že není možné auto ovládat.

povinne-ruceni

Při aquaplaningu se dostane řidič do velkých problémů. Nelze nic předvídat předem, prostě se tak stane. Často dochází k aquaplaningu při rychlostech nad 80 km/hod. Nemusíte jet ani do zatáčky, vznikne bez ohledu na to, zda jedete rovně nebo zatáčíte. Tento nebezpečný jev může potkat každého, i když máte zimní nebo letní pneumatiky. Je možný i při nižších rychlostech, pakliže je hloubka dezénu u pneumatik velmi slabá. Nejvíce nebezpečný je aquaplaning, který je příčný. Ve většině případů nelze dělat nic a je problém situaci zvládnout. A že jste si mysleli, že je to právě při zatáčení? Tak právě není!

Jaké mohou být příčiny aquaplaningu?

Příčin aquaplaningu je několik. Představme si ty hlavní:

  • špatný stav pneumatik – již bylo zmíněno, že aquaplaning může být způsoben tehdy, pokud je hloubka dezénu slabá. Dbejte na to, abyste neměli pneumatiky sjeté. V případě zimní pneumatiky je povolená minimální hloubka dezénu 4 mm. U letních pneu nesmí klesnout pod 1,6 mm.
  • nepřiměřená rychlost jízdy – jezdit opatrně není potřeba zdůrazňovat. Jízdu byste měli vždy přizpůsobit podmínkách na silnici s ohledem na počasí.
  • příliš vody na silnici – tento fakt ovlivnit nelze, ale omezit rychlost ano.

Co dělat a jak se chovat při aquaplaningu?

Již jsme zmínili, že pokud se setkáte s aquaplaningem, obvykle nejde dělat nic. Jestliže se do této situace dostanete, zachovejte klid, nesmíte brzdit ani přidávat plyn. Netočte s volantem. Pokud by na vašem autě zabrala kola, můžete dostat smyk a ten nepůjde zvládnout. Dobré je, pokud se vám podaří udržet kola v přímém směru. Sešlápněte pouze pedál spojky.

Jak se aquaplaningu vyhnout?

Výskyt aquaplaningu můžete omezit, pakliže se budete chovat preventivně. Nejlepší je mu totiž předcházet a tak se mu zcela vyhnout. Klíčovým prvkem jsou pneumatiky. U nich kontrolujte hloubku dezénu a tlak. Ač jsme minimální hranice hloubky dezénu zmínili, raději doporučujeme výměnu pneu dříve. V ideálním případě u 3 mm (zimní pneu) a 2,6 mm (letní pneu). Když budete vybírat pneumatiky na váš vůz, můžete se přímo zaměřit na ty, které mají dobré reference při jízdě na mokru. Takové jsou případně odolné i proti aquaplaningu. Dlouhodobě lze za takové považovat Continental PremiumContact 5 či GoodYear Efficientgrip Performance, dostupné pneumatiky za přijatelnou cenu na Barum-pneu.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>